• آدرس : تهران، خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی، پلاک ۲۱۰، طبقه 1
  • آدرس : تهران، خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی، پلاک ۲۱۰، طبقه 1

معامله اموال رهنی

معامله اموال رهنی

معامله اموال رهنی را در این صفحه بررسی خواهیم کرد.

فروش مال مرهونه

اموال مرهونه، مفهومی حقوقی است که به معنای استفاده از اموال یا دارایی‌ها به عنوان تضمین برای بازپرداخت بدهی‌ها یا وام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مورد، شخصی که نیاز به وام یا اعتبار دارد، اموال خود را به عنوان تضمین به یک نهاد مالی یا یک فرد حقوقی دیگر واگذار می‌کند. این اموال به عنوان یک تضمین اعلام شده و در صورتی که شخص مربوطه بتواند بدهی را بازپرداخت کند، اموال مرهونه به او بازمی‌گردد.

اموال مرهونه می‌تواند در انواع مختلفی از دارایی‌ها شامل زمین، خانه، خودرو، سهام، سپرده‌های بانکی و غیره استفاده شود. نحوه استفاده از اموال مرهونه و نحوه بازپرداخت بدهی‌ها بسته به قوانین و مقررات هر کشور و نوع قراردادی که بین طرفین تنظیم می‌شود متفاوت است.

یکی از موارد رایج استفاده از اموال مرهونه، در حوزه وام‌های بانکی است. افرادی که به وام نیاز دارند، می‌توانند اموال مرهونه خود را به بانک یا مؤسسه مالی مربوطه واگذار کنند تا دریافت وام کنند. در صورتی که وام‌دهنده نتواند بدهی خود را بازپرداخت کند، بانک یا مؤسسه مالی می‌تواند از حق خود استفاده کرده و اموال مرهونه را به فروش برساند تا بازپرداخت خسارت خود را تأمین کند.

استفاده از اموال مرهونه در عرصه تجارت و سرمایه‌گذاری نیز شایع است. برخی از شرکت‌ها می‌توانند اموال خود را به عنوان تضمین برای دریافت وام‌ها یا جذب سرمایه گذاران استفاده کنند. در صورت عدم انجام تعهدات مالی، سرمایه‌گذاران یا وام‌دهندگان می‌توانند از اموال مرهونه استفاده کنند و آن را به فروش برسانند تا خسارت خود را جبران کنند.

در نهایت، استفاده از اموال مرهونه می‌تواند برای کسب و کارها و افرادی که نیاز به منابع مالی فوری دارند، فرصتی مناسب باشد. با این حال، قبل از اعطای اموال مرهونه، باید دقت و توجه کافی به مقررات و شرایط قراردادها داشته باشید. همچنین، در صورتی که به هر دلیلی نتوانید بدهی را بازپرداخت کنید، ممکن است اموال مرهونه شما به فروش برسد و خسارتی به شما وارد شود. بنابراین، قبل از استفاده از اموال مرهونه، بهتر است با مشاوران حقوقی و مالی متخصص مشورت کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید و خطرات مربوطه را در نظر بگیرید.

فروش مال مرهونه - فروش مال در رهن

شرایط خرید و فروش املاک در رهن | معامله اموال مرهونه

ملک رهنی كه فروشنده آن را در رهن بانک گذاشته است، قابل خريد و فروش می‌باشد اين نوع ازاملاک، از دو طريق قابل خريد و فروش است. روش اول اين است كه فروشنده به بانک می‌رود و بانک تسويه می‌كند و بعد از تسويه بدهی فروشنده با بانک، آن ملک، فک رهن می‌شود. در اين روش، خريدار و فروشنده بايد در مبايعه نامه توافق كنند و درج كنند كه فروشنده تعهد كرده است كه به بانک مراجعه و فک رهن نمايد و برای عدم انجام تعهد از جانب فروشنده، يک ضمانت اجرا برای او می‌گذاريم. كه اگر فروشنده به تعهد خود مبنی برفک رهن از ملک عمل نكرد، خريدار زيان نكرده باشد. روش دوم اين است كه بانک موافقت كند كه اقساط و بدهی‌های وام را به خريد منتقل كند. دراين حالت خريد از جانشين يا قائم مقام فروشنده می‌شود و الباقی اقساط و اين كه فروشنده بابت خريد ملک از بانک گرفته است و از آن بابت ملک در رهن بانک قرار دارد، توسط خريدار، پرداخت می‌شود. اين مورد را نيز بايد مدنظر داشت كه معامله رهنی، اگر بدون اذن و موافقت مرتهن، انجام شود، غيرنافذ است.

مطالعه بیشتر: وکیل ارث و وصیتنامه

بنابراين زمانی كه می‌خواهيم ملک در رهن بانک را بخريم، اگر اين معامله بدون اذن و اطلاع بانک، انجام شود بانک می‌تواند پس از اطلاع، درخواست ابطال آن معامله را بنمايد.

شرایط خرید و فروش اموال در رهن

راه‌های ارتباطی با موسسه حقوقی دادورزان معین


آدرس: تهران، خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی، پلاک ۲۱۰، طبقه اول

شماره‌های تماس: 09124160729 | 09121715026 | 02188902843 | 02188806890 | 02188806889

شماره واتساپ موسسه: ۰۹۱۹۲۸۰۹۷۶۴

ایمیل: info@dadvarzanemoein.com

دادورزان معین 2
ارسال نظر

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات